Tetování

Přežití tetování po celá staletí, navzdory všem negativním postojům, je důkazem síly lidské touhy být tetován. Je to cesta jak vlastnit něco, co nám nikdo nemůže vzít.

Vzhledem k tomu, že v současnosti se tetování těší stále větší oblibě, je třeba při výběru tetovacího studia klást důraz nejen na profesionalitu tatéra, jeho umělecké schopnosti, ale i na zachování daných hygienických a zdravotních standard.

Historie tetování

Lidská touha zdobit sama sebe odlišuje náš rod od ostatních tvorů. Tetování je jednou z nejstarších výrazů této touhy jako jedno z nejranějších umění. Dosud nejstarší tetování bylo objeveno na zmrzlém, 5300 starém těle muže v italských Alpách, měl na sobě 57 tetováží na různých částech těla.

Tetování a jiné formy znaků na kůži, vzniklé malováním nebo jizvením, lze pozorovat v každé době u téměř všech národů na zeměkouli. Některé barvy, užité ke zdobení těla, pak mohly mít zvláštní symbolický význam. Aby potom dobře vynikly, měli lidé ve zvyku vytvářet rozličné geometrické ornamenty.

Krásně malovaná ozdoba však měla jednu nevýhodu – neodolala působení prostředí, slunce či vody. A tak, aby mohli jednou zvolený ornament proměnit v trvalou ozdobu, vynalezli lidé tetování – zvyk rozšířený po celém světě.

U žen má zvýraznit jejich ženskost a u mužů jejich mužnost. Tetování často slouží svému nositeli jako talisman.

Rozhodnutí

Rozhodnutí se, kam a co si nechat vytetovat, pro většinu lidí není lehké, přece jen je to ozdoba na celý život a nemá cenu výběr uspěchat. Vybraný motiv by měl jeho majitele něčím charakterizovat, říkat mu něco víc než ostatní motivy.

Dále je třeba vzít v úvahu velikost tetování. Spousta lidí se bojí větších motivů a trvají na malinkých, jak říkám razítkách, které tak opravdu působí. Na miniatuře nevynikne v podstatě nic, co dělá tetování zajímavým a krásným.

Tetování a bolest

Citlivost kůže, a v důsledku toho i práh pro vnímání bolesti, se na různých místech tělesného povrchu liší. Citlivost se však liší také v závislosti na věku, vitalitě člověka, momentální kondici a stresové zátěži.

O úrovni prahu bolesti rozhodují různé okolnosti, obecně lze také říci, že ženy snášejí bolest lépe než muži.

Procedura tetování je individuálním zážitkem. Zatímco pro někoho se může jednat o velmi bolestivý zákrok, na který bude mít nepříjemné vzpomínky, jiní jej popisují jako lehce nepříjemný pocit škrábání, který snadno překryje radost z nové ozdoby těla.

Pokud toužíte po tetování, ale máte nízký práh bolesti, vhodnější pro vás bude například stehno nebo biceps. Nejbolestivější jsou oblasti s velkou koncentrací nervových zakončení nebo ta, kde je mezi kůží a kostí jen minimální vrstva tuku.

Copyright©2009, Rubicone | Designed by Bajola